JAPONIA

kraj na wyspach

"Błogosławione wyspy Japonii!
Gdyby obcy chcieli pojąć
Twoją duszę Yamato, wówczas rzeknij:
Wdychając, wschodzącym słońcem rozjaśnione, powietrze
Kwitnie drzewo wiśni, dzikie i piękne."

Motoori Norinaga

Flaga, hymn, godło

Flaga przedstawia czerwoną tarczę słoneczną na białym tle, stąd jej nazwa:"hi-no maru". Proporcja flagi wynosi 2:3. Flaga w obecnej formie została oficjalnie przyjęta 26 sierpnia 1999 roku, chociaż w użyciu jest od ok. XII w. Od niedawna trwają także rozmowy na temat zastąpienia obecnej flagi banderą narodową.Flaga Japonii przedstawia czerwony krąg na białym tle, symbolizujący wschodzące Słońce. Możemy to odnieść do nazwy kraju Kraj Wschodzącego Słońca oraz Amaterasu Omikami.

Flaga Japonii

Godło Japonii

Japonia nie posiada oficjalnego godła narodowego. Tam, gdzie umieszczenie godła uważa się za niezbędne, Japończycy posługują się herbem cesarskim - złocistą chryzantemą o szesnastu płatkach.Chryzantema, jako drugi po kwiecie wiśni, symbol Japonii, jest obecna w wielu elementach kulturowych tego kraju. Jako odwieczny symbol rodziny cesarskiej, od dawna zdobiła i zdobi wiele przedmiotów. Szesnastopłatkowa złota chryzantema, znajdująca się na cesarskiej fladze, stała się więc godłem całej Japonii. Możemy ją odnaleźć na współczesnych paszportach, do 1947 roku, podczas budowania ideologii zdobiła praktycznie każdy znaczek pocztowy. W okresie II wojny światowej jej wzorek zdobił każdy japoński karabin.

Godło Japonii

Hymn państwowy

Kimi Ga Yo - hymn państwowy Japonii. Słowa hymnu pochodzą z poematu stylu waka, zbiór Kokin waka shu, który przypada na lata 915-920 w okresie Heian. Autor słów pozostaje anonimowy. Melodię skomponował Hayashi Hiromori i niemiecki muzyk Franz von Eckert (urodzony w Nowej Rudzie). Pierwszy raz oficjalnie hymn zaprezentowano 3 listopada 1880 z okazji urodzin cesarza Meiji (Mutsuhito).

nuty

Hymn Japoni

© 2007 Dominika & Magda